eClass Login Username: Password:



News & Events School Achievements Calendar Weekly Bulletin
2021-06-15
Badminton Team Announcement
2021-06-01
Harvard Book Prize Scholarship 2021
2021-05-29
Kowloon City District Outstanding Student Award Selection 2020-21
2021-05-28
The Odyssey of the Mind Team
2021-05-28
The 72nd Hong Kong Schools Speech Festival and The 10th Hong Kong French Speech Competition
2021-05-28
2021 Senior Students Ethics Olympiad (Heat)
2021-05-27
Hong Kong Scholarship of St John's College, Cambridge University
2021-05-27
Mathematics Team Announcement
News & Events
2021-06-15
Badminton Team Announcement
2021-06-15
Badminton Team Announcement

The Badminton Team is pleased to announce that the team has achieved marvelous results in recent inter-school competitions. Results are as follows:

All Hong Kong Schools Jing Ying Badminton Tournament Boys' Singles Champion: Hung Kuei Chun (6C)

BOCHK All Hong Kong Schools Badminton Competition 2021
Junior Section: Third
Open Section: Second

Congratulations to Kuei Chun and all the team members, and thanks to Mr. Leung and Mr. Lam for their guidance and support. 

Back
2021-06-01
Harvard Book Prize Scholarship 2021
2021-06-01
Harvard Book Prize Scholarship 2021

We are pleased to announce that two of our students, Shimamura Akira (5G) and Louis Kwok Long Fung (5G) have been selected as a winner and one of the semi-finalists of the Harvard Book Prize Scholarship 2021 respectively.

The Harvard Book Prize Scholarship is organized by the Harvard Club of Hong Kong, and every year it is awarded to three outstanding Hong Kong secondary students who have achieved academic excellence, possess exceptional personal qualities, and have made a significant contribution to their school or community. By means of HK$10,000, the Scholarship presents an opportunity to change the lives of underprivileged Hong Kong teenagers who are talented but may not otherwise have considered studying abroad or Harvard within their reach.

Congratulations to Akira and Louis again for their outstanding achievements and thanks to Ms. Renita Schmidt for her guidance and support ! 

Back
2021-05-29
Kowloon City District Outstanding Student Award Selection 2020-21
2021-05-29
Kowloon City District Outstanding Student Award Selection 2020-21

Congratulations to 5G Cheung Yan Shek and 3B Leung Ka Ho, the awardees of the Kowloon City District Outstanding Student Award Selection 2020-21 in the senior section (F.4-6) and junior section (F.1-3) respectively.

The Kowloon City District Outstanding Student Award Selection is co-organized by the Kowloon City District School Principals' Liaison Committee, Kowloon City District Office of the Home Affairs Department and the Kowloon City District Council. Each year, the committee selects ten primary pupils, ten F.1-3 and ten F.4-6 students, who excel themselves in their academic studies, ECA and commitments to the community.  

Back
2021-05-28
The Odyssey of the Mind Team
2021-05-28
The Odyssey of the Mind Team

The Odyssey of the Mind Team has captured the 2nd runner-up in the Odyssey of the Mind Hong Kong Regional Tournament 2021. Under the pandemic, the Team overcame many difficulties and created a performance to solve Problem 2 - "Virtual Odyssey".

Team members are:
CHIU Ho Hin Geoffrey (4G)
FUNG Chung Kit Ryan (3D)
YEUNG Adrian Francis (1G)
LUN Long Yin (2D)
LEUNG Wang Hon (2F)
CHOW Yat Yin (2G)
WAN Yat Yin (3C)

Congratulations to the team once again. 

Back
2021-05-28
The 72nd Hong Kong Schools Speech Festival and The 10th Hong Kong French Speech Competition
2021-05-28
The 72nd Hong Kong Schools Speech Festival and The 10th Hong Kong French Speech Competition

The Speech Team is pleased to announce that the following students have achieved marvellous results in The 72nd Hong Kong Schools Speech Festival and The 10th Hong Kong French Speech Competition. The Team would like to congratulate the winners and thank their teacher advisors for invaluable guidance and support.

72nd Hong Kong Schools Speech Festival Results

Event                                                 Awardee                                             Award

Public Speaking Solo                        TSANG LONG HIM KYLE                 1st

Solo Prose Reading, Open               TSIANG WEI YAN                              1st

Solo Prose Speaking, Open              LAW JOSEPH                                    1st

Solo Verse Speaking, Non-Open       LIU CHIT MAN REINHOLD               1st

Solo Prose Reading, Non-Open        CHAN NOK HIM                                2nd

Solo Verse Speaking, Non-Open       CHIO SHING TO                               3rd

Solo Verse Speaking, Non-Open        HUANG RUI XIANG                         3rd

Solo Verse Speaking, Non-Open         LEUNG SHUN CHI WISE                3rd

Solo Verse Speaking, Non-Open         LIU TSZ KIN.                                    3rd

Solo Verse Speaking, Non-Open        YAU TIN CHI                                     3rd

詩詞獨誦 - 粤語                                    LO HEI LONG                                  1st

散文獨誦 - 粤語                                    TSANG LONG HIM KYLE                1st

散文獨誦 - 粤語                                     LEUNG SHUN CHI WISE                1st

詩詞獨誦 - 粤語                                    CHAN NOK HIM                               3rd

詩詞獨誦 - 粤語                                    TSANG LONG HIM KYLE                3rd

散文獨誦 - 粤語                                    LIU TSZ KIN                                     3rd

散文獨誦 - 粤語                                     LAM YIK LONG                                3rd

詩詞獨誦 - 普通話                                 ALEXANDER FUNG                        2nd

散文獨誦 - 普通話                                 LIU TSZ KIN                                     2nd

散文獨誦 - 普通話                                 ALEXANDER FUNG                         2nd

散文獨誦 - 普通話                                 TSANG LONG HIM KYLE                 2nd

散文獨誦 - 普通話                                 CHIO SHING TO                               2nd

詩詞獨誦 - 普通話                                 MAK CHUN HIN IVAN                       3rd

詩詞獨誦 - 普通話                                 WONG WAN CHUN                          3rd

散文獨誦 - 普通話                                 CHEUNG FEI CHI                             3rd

散文獨誦 - 普通話                                 NG KAM YUET                                 3rd

散文獨誦 - 普通話                                 MAK CHUN HIN IVAN                       3rd

 

10th Hong Kong French Speech Competition Results


Event                                   Awardee                                                         Award

Solo Poetry Speaking         CADANG JEREMY CESAR DEARAW          1st

Solo Poetry Speaking         HIRATA TAKUMI                                            3rd

Solo Poetry Speaking         NATANA KUMAR RITHAEESH                      1st

Solo Poetry Speaking          ABENIR HENRY                                            3rd

Solo Poetry Speaking          BROWN TYLER EARL                                  2nd

Solo Poetry Speaking          SINGH HARMAN                                           1st

Solo Poetry Reading            LI BROWNE ZHONG FEI                              2nd

Solo Poetry Reading            SHEIK MAHMOOD AFIF                               3rd

Back
About Us
 • St. John Baptist de La Salle
 • College History
 • Documentary
 • Introduction
 • En Route
 • Entrance
 • Underground
 • Admin Wing
 • Brothers Community
 • Miscellaneous
 • Departure
Administration
 • School Organisation Chart
 • Sponsoring Body
 • Incorporated Management Committee
 • School Administrative Committees
 • Procedures for Handling School Complaints
 • Panel & Functional Heads
 • Teaching Staff
 • Supporting Staff
 • Classes and Subjects Offered
 • Placement of Students
 • Repeating
 • Transcripts, Leaving Certificates and Recommendations
 • Code of Student Behaviour - General
 • Student Uniform Regulations
 • Code of Student Behaviour - Laboratories
 • School Strategic Reporting
 • Annual Planning & Reporting
 • School Annual Reports
 • Diversity Learning Grant
 • Capacity Enhancement Grant
 • Careers Guidance and Life Planning Education Reports
 • Chinese Second Language Reports
 • After-School Learning and Support Programmes
 • Sister School Exchanges Year Plan
Admissions
 • Admissions to Form 1
 • Admissions to Form 2 - 6
Academic
 • Academic Council
 • Academic Team
 • Timetabling Team
 • College Diary Team
 • Awards
 • Regulations & Procedures Related to School Assessment
 • Regulations & Procedures Related to Internal School Based Assessment
 • Regulations & Procedures Related to Examinations
 • Absentees during Assessment
 • Other
 • Regulations & Procedures Relating to Bibliographies
Pastoral
 • Pastoral Teams
 • Teacher Advisors for SA, Clubs, and Societies
 • Guidelines for Club Officials
 • Guidelines for Running Clubs
 • Guidelines for Participation in Joint School Activities
Functions & Achievements
Contact Us