eClass Login Username: Password:
Home > Administration > Staff > Teaching Staff
Teaching Staff
Administration
Staff
Panel & Functional Heads
Teaching Staff
Supporting Staff
Students
School Planning & Reporting
School Calendar
Weekly Bulletin

Teaching Staff

Class
Teacher's Name
Subjects
Mr. Chan Samuel
[Chem,Science]
Mrs. Cheung Mary
[Eng]
Mr. Hui Joseph
[Econ]
Mr. Kwan Keith
[Math]
Mr. Lam Alfred
[ICT,Math,Music]
Mr. Mak John
[Math]
Mr. Ng Gordon
[D&T]
Mr. Leung Steve
[Chem,Service Learning]
Mr. Poon Kenneth
[Math]
Ms. Sy Josephine
[Chin]
Ms. Tang Clarice
[LS,RS]
Ms. Wong Lavinia
[Chin,CHist.]
Mr. Wong Tim
[Math]
Mrs. Tang Ronnie
[Eng]
Br Jude
[Math,RS]
Mr. Chan Tong
[D&T,DAT]
1A
Ms. Lo Sina
[Eng,Geog]
1A
Mr. Kotakis Alexander
[Eng,Hist]
1B
Ms. Lui Serene
[Eng,L&S]
1B
Ms. Chan Kristen
[Chin,CHist.,PTH]
1C
Ms. Poon Amy
[Chin]
1C
Mr. Wan Christian
[Music]
1D
Ms. Chan Jenny
[Eng]
1D
Ms. Siu Annie
[Science]
1E
Mr. Shum Stanley
[ICT,Math]
1E
Mr. Liu Kennard
[ICT,Science,Service Learning]
1F
Mr. Fung Auston
[ICT,PE]
1F
Mr. Man Wai Hon
[ICT,Science,Service Learning]
1G
Mr. Wong Billy
[Math]
1G
Mr. Wong Robert
[ICT]
2A
Ms. Bourouga Sabrina
[French]
2A
Ms. Li Euna
[Chin,CHist.]
2B
Ms. Zhang Juan
[Chin,PTH]
2B
Ms. Lo Jane
[Eng,L&S]
2C
Mr. Lai Pak Yung
[ICT,PE]
2C
Ms. Tam Wai Ling
[Chin,VArts]
2D
Mr. Lam Terry
[Math,Service Learning]
2D
Ms. Yu Vicky
[Geog]
2E
Mr. Chan Kam Ming
[Chin,CHist.]
2E
Mr. Ma Kin Kwok
[L&S,PE]
2F
Mr. Chan Philip
[Geog]
2F
Ms. Hung Sandy
[Chin,PTH]
2G
Ms. Chan Jennes
[Eng]
2G
Ms. Chun Alice
[Chin,CHist.]
3A
Ms. Chung Charlotte
[Hist]
3A
Mr. Tsang Wai Chung
[Chin,CHist.]
3B
Mr. Ho Gary
[ICT,Phy]
3B
Mr. Szeto Timothy
[L&S,PE]
3C
Ms. Fung Tammy
[Eng,VArts]
3C
Ms. Yim Joanne
[Chin,CHist.,PTH,Service Learning]
3D
Ms. Woo Crystal
[Chin,PTH]
3D
Mr. Wong Heymans
[Phy,Science]
3E
Mr. Law Pui Keung
[Math]
3E
Mr. Lau Sam
[Bio,Science]
3F
Mr. Lam Jacky
[Phy,Service Learning]
3F
Mr. Poon Andrew
[Chin,CHist.]
3G
Ms. Cheng Joanne
[Chin,CHist.]
3G
Ms. Ho Sita
[Eng,Music]
Class
Teacher's Name
Subjects
4A
Mr. Chan Gary
[BAFS,L&S]
4A
Mr. Lai Colin
[Math]
4B
Mr. Leung Peter
[Math]
4B
Ms. Chu Catherine
[LS,Service Learning]
4C
Mr. Goh Timothy
[D&T,DAT,Service Learning]
4C
Ms. Chan Kita
[Chin,PTH]
4D
Mr. Tang Wesley
[Eng]
4D
Ms. Yip Joyee
[LS]
4E
Mr. Chung Curtis
[Chem,Science]
4E
Mr. Law Clarence
[Eng]
4F
Mr. Ma Martin
[Math]
4F
Ms. Mackey Gail
[Eng]
4G
Ms. Yu Olivia
[Chin,CHist.]
4G
Mr. Lai Herman
[RS]
5A
Mr. Au Yeung Joe
[ICT,Math]
5A
Mr. Yeung Simon
[Econ]
5B
Ms. Wong Cleo
[Eng,Service Learning]
5B
Mr. Tam Tommy
[BAFS,ICT]
5C
Mr. Fong Silas
[L&S,LS]
5C
Ms. Kwan Connie
[Bio,Science,Service Learning]
5D
Ms. Fu Crystal
[Chin,PTH,Service Learning]
5D
Mr. Chan Erwin
[Math]
5E
Ms. Cheung Alsace
[Eng,L&S]
5E
Ms. Law Helen
[BAFS]
5F
Ms. Ip Carol
[Chin]
5F
Mr. Yip Bart
[Econ]
5G
Mr. Ching Joseph
[RS,Service Learning]
5G
Mr. Kuk Eric
[Chin,Service Learning]
6A
Mrs. Chan Jolene
[Eng]
6B
Ms. Schmidt Renita
[Eng]
6C
Mr. Wong Martin
[Bio,IS]
6D
Dr. Sin Man Fai
[Chin,CHist.]
6D
Ms. Lee Teresa
[L&S,LS,Service Learning]
6E
Ms. Chiang Grace
[Eng]
6F
Mr. Lee William
[Phy]
6G
Ms. Lam Becky
[Chem,IS]
 

Teaching Staff

Class
Teacher's Name
Subjects
Mr. Chan Samuel
[Chem,Science]
Mrs. Cheung Mary
[Eng]
Mr. Hui Joseph
[Econ]
Mr. Kwan Keith
[Math]
Mr. Lam Alfred
[ICT,Math,Music]
Mr. Mak John
[Math]
Mr. Ng Gordon
[D&T]
Mr. Leung Steve
[Chem,Service Learning]
Mr. Poon Kenneth
[Math]
Ms. Sy Josephine
[Chin]
Ms. Tang Clarice
[LS,RS]
Ms. Wong Lavinia
[Chin,CHist.]
Mr. Wong Tim
[Math]
Mrs. Tang Ronnie
[Eng]
Br Jude
[Math,RS]
Mr. Chan Tong
[D&T,DAT]
1A
Ms. Lo Sina
[Eng,Geog]
1A
Mr. Kotakis Alexander
[Eng,Hist]
1B
Ms. Lui Serene
[Eng,L&S]
1B
Ms. Chan Kristen
[Chin,CHist.,PTH]
1C
Ms. Poon Amy
[Chin]
1C
Mr. Wan Christian
[Music]
1D
Ms. Chan Jenny
[Eng]
1D
Ms. Siu Annie
[Science]
1E
Mr. Shum Stanley
[ICT,Math]
1E
Mr. Liu Kennard
[ICT,Science,Service Learning]
1F
Mr. Fung Auston
[ICT,PE]
1F
Mr. Man Wai Hon
[ICT,Science,Service Learning]
1G
Mr. Wong Billy
[Math]
1G
Mr. Wong Robert
[ICT]
2A
Ms. Bourouga Sabrina
[French]
2A
Ms. Li Euna
[Chin,CHist.]
2B
Ms. Zhang Juan
[Chin,PTH]
2B
Ms. Lo Jane
[Eng,L&S]
2C
Mr. Lai Pak Yung
[ICT,PE]
2C
Ms. Tam Wai Ling
[Chin,VArts]
2D
Mr. Lam Terry
[Math,Service Learning]
2D
Ms. Yu Vicky
[Geog]
2E
Mr. Chan Kam Ming
[Chin,CHist.]
2E
Mr. Ma Kin Kwok
[L&S,PE]
2F
Mr. Chan Philip
[Geog]
2F
Ms. Hung Sandy
[Chin,PTH]
2G
Ms. Chan Jennes
[Eng]
2G
Ms. Chun Alice
[Chin,CHist.]
3A
Ms. Chung Charlotte
[Hist]
3A
Mr. Tsang Wai Chung
[Chin,CHist.]
3B
Mr. Ho Gary
[ICT,Phy]
3B
Mr. Szeto Timothy
[L&S,PE]
3C
Ms. Fung Tammy
[Eng,VArts]
3C
Ms. Yim Joanne
[Chin,CHist.,PTH,Service Learning]
3D
Ms. Woo Crystal
[Chin,PTH]
3D
Mr. Wong Heymans
[Phy,Science]
3E
Mr. Law Pui Keung
[Math]
3E
Mr. Lau Sam
[Bio,Science]
3F
Mr. Lam Jacky
[Phy,Service Learning]
3F
Mr. Poon Andrew
[Chin,CHist.]
3G
Ms. Cheng Joanne
[Chin,CHist.]
3G
Ms. Ho Sita
[Eng,Music]
Class
Teacher's Name
Subjects
4A
Mr. Chan Gary
[BAFS,L&S]
4A
Mr. Lai Colin
[Math]
4B
Mr. Leung Peter
[Math]
4B
Ms. Chu Catherine
[LS,Service Learning]
4C
Mr. Goh Timothy
[D&T,DAT,Service Learning]
4C
Ms. Chan Kita
[Chin,PTH]
4D
Mr. Tang Wesley
[Eng]
4D
Ms. Yip Joyee
[LS]
4E
Mr. Chung Curtis
[Chem,Science]
4E
Mr. Law Clarence
[Eng]
4F
Mr. Ma Martin
[Math]
4F
Ms. Mackey Gail
[Eng]
4G
Ms. Yu Olivia
[Chin,CHist.]
4G
Mr. Lai Herman
[RS]
5A
Mr. Au Yeung Joe
[ICT,Math]
5A
Mr. Yeung Simon
[Econ]
5B
Ms. Wong Cleo
[Eng,Service Learning]
5B
Mr. Tam Tommy
[BAFS,ICT]
5C
Mr. Fong Silas
[L&S,LS]
5C
Ms. Kwan Connie
[Bio,Science,Service Learning]
5D
Ms. Fu Crystal
[Chin,PTH,Service Learning]
5D
Mr. Chan Erwin
[Math]
5E
Ms. Cheung Alsace
[Eng,L&S]
5E
Ms. Law Helen
[BAFS]
5F
Ms. Ip Carol
[Chin]
5F
Mr. Yip Bart
[Econ]
5G
Mr. Ching Joseph
[RS,Service Learning]
5G
Mr. Kuk Eric
[Chin,Service Learning]
6A
Mrs. Chan Jolene
[Eng]
6B
Ms. Schmidt Renita
[Eng]
6C
Mr. Wong Martin
[Bio,IS]
6D
Dr. Sin Man Fai
[Chin,CHist.]
6D
Ms. Lee Teresa
[L&S,LS,Service Learning]
6E
Ms. Chiang Grace
[Eng]
6F
Mr. Lee William
[Phy]
6G
Ms. Lam Becky
[Chem,IS]
 
About Us
 • St. John Baptist de La Salle
 • College History
 • Documentary
 • Introduction
 • En Route
 • Entrance
 • Underground
 • Admin Wing
 • Brothers Community
 • Miscellaneous
 • Departure
Administration
 • School Organisation Chart
 • Sponsoring Body
 • Incorporated Management Committee
 • School Administrative Committees
 • Principal Administration Committee
 • Procedures for Handling School Complaints
 • Panel & Functional Heads
 • Teaching Staff
 • Supporting Staff
 • School Regulation - Online Lesson
 • Classes and Subjects Offered
 • Placement of Students
 • Repeating
 • Transcripts, Leaving Certificates, Letters of Recommendation and Statements of Predicted Grades
 • Code of Student Behaviour - General
 • Student Uniform Regulations
 • Code of Student Behaviour - Laboratories
 • School Strategic Reporting
 • Annual Planning & Reporting
 • School Annual Reports
 • Diversity Learning Grant
 • Capacity Enhancement Grant
 • Careers Guidance and Life Planning Education Reports
 • *NCS Support Information
 • After-School Learning and Support Programmes
 • Sister School Exchanges Year Plan
Admissions
 • Admissions to Form 1
 • Admissions to Form 2 - 5
Academic
 • Academic Council
 • Academic Team
 • Timetabling Team
 • College Diary Team
 • Awards
 • Regulations & Procedures Related to School Assessment
 • Regulations & Procedures Related to Internal School Based Assessment
 • Regulations & Procedures Related to Examinations
 • Absentees during Assessment
 • Other
 • Regulations & Procedures Relating to Bibliographies
Pastoral
 • Pastoral Teams
 • Teacher Advisors for SA, Clubs, and Societies
 • Guidelines for Club Officials
 • Guidelines for Running Clubs
 • Guidelines for Participation in Joint School Activities
Functions & Achievements
Contact Us